Sohbet Ruleti

sohbet-ruleti-chatroulette-camsohbet-net

Sohbet ruleti, hayatımıza chat rulet kavramı ile birlikte girdi. Bunun da nedeni herhalde Chatroulette adlı platform olsa gerek. Peki nedir bu Chatroulette?
Chatroulette, random chat olarak da bilinen yöntemler kullanıcıların kameralı chat yapmalarına olanak tanıyan bir platformdur. Siteye giren kullanıcıların karşısında sistem birer tane kişi atar. Bu kişilerle de kameralı chat yapmaya başlar herkes… Yani temel mantık bu şekilde… Kimi zaman insanlar chat yaptıkları kişiyi beğenmeyebilir, farklı kişilerle de konuşmak isteyebilir. Bu durumda da yapılacak şey ilgili butona basarak karşılarına farklı bir kullanıcının atanmasını beklemek. İşte sohbet ruleti kavramının kaynağı bu site…
Peki sohbet ruleti olarak ifade edilen bu kavramın ne gibi yararları ve zararları vardır? Biraz da onları ele alalım. Aslında bu şekilde chat yapmak belli başlı yararlara sahip olduğu gibi, olumsuz etkilere de sahiptir. Mesela sohbet ruleti, normal kameralı sohbet ile kıyaslandığında daha eğlenceli ve heyecan vericidir. Ayrıca yeni insanlarla tanışmayı sağlar. Bu şekilde pek çok kişinin dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan arkadaşları olur. Aynı zamanda farklı kültürlere sahip insanlarla tanışarak diğer milletlerin gelenek ve görenekleri hakkında bilgi sahibi olmanın yanı sıra kişinin genel kültür yönünden gelişmesine de olanak tanır.
Öte yandan sohbet ruletinin zararları da vardır. Bunlara değinmek gerekirse; herkes kamera karşısına aynı niyetle geçmediği için kimileri farklı amaçlar doğrultusunda bu siteleri kullanır. O yüzden bazen kamera karşısına çıplak şekilde geçildiği dahi olmaktadır. Bu tip durumlar özellikle çocuklar için son derece olumsuz etkilere sahiptir. O yüzden hem çocukların hem de yetişkinlerin bu tip sitelerden uzak durması önemlidir.
Yararları ve zararları yukarıdaki gibi olan omegle sohbet ruleti ile ilgili değinilmesi gerekenler bu kadar. Artık kullanıp kullanmamak size kalmış. Fakat kullanacaksanız çevrenizdeki çocukların siteyi görmemesi konusunda hassas davranmanız son derece önemlidir.